icon userورود - ثبتنام
logo

لیگ بین‌المللی معماران جوان

مجموعه باشگاه و لیگ معماران جوان ایران با همکاری شرکت معماری حریری و حریری (مهندس گیسو حریری و مهندس مژگان حریری) در پی ایجاد بستری مناسب برای بروز استعدادهای فردی و گروهی در زمینه معماری است. این باشگاه متشکل از گروه‌های معماری جوان ایران است. در این مجموعه فرصتی فراهم خواهد شد تا معماران با استعداد و جوان ایران بتوانند با تشکیل گروه‌هایی در قالب کار تیمی، توان خود را در سطح ملی و بین‌المللی به نمایش بگذارند و از طریق عضویت در باشگاه و شرکت در لیگ و در قالب برنامه‌های تخصصی علمی به جامعه حرفه‌ای ملی و بین‌المللی معماری معرفی گردند. یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این مجموعه برگزاری لیگ معماران جوان ایران است. مسابقه اصلی لیگ بصورت سالانه برگزار خواهد شد. این مسابقه با رویکردی هنری و عملکردگرایانه در پی یافتن پاسخ هنر به نیازها و چالش‌های بشری از دریچه معماری است، معماری نوینی که فرهنگ و هنر را با تکنولوژی نو درآمیزد.

گیسو و مژگان حریری همواره به عنوان دو تن از برجسته ترین معماران ایرانی تبار در دنیا شناخته می شوند . شرکت معماری این دو خواهر به نام HARIRI&HARIRI در سال 1986 در شهر نیویورک افتتاح شد و تاکنون پروژه های بسیاری در سطح جهانی از این شرکت اجرا شده است. آشنایی این دو خواهر با دانشجویان معماری و معماران جوان ایران به سفر آن ها در سال 1394 به ایران باز می گردد. این سفر به دعوت انجمن علمی معماری دانشگاه رازی و با هدف ایجاد ورک شاپ ها و کارگاه های عملی با حضور این دو معمار انجام پذیرفت.
ایده برگزاری لیگ معماران جوان ایران به عنوان مسابقه ای با رویکردی متفاوت نسبت به سایر مسابقات معماری در سطح کشور اولین بار در سال 97 و از طریق گفت و گوهای صورت گرفته خواهران حریری با تیم سابق انجمن علمی معماری دانشگاه رازی شکل گرفت و پس از طراحی کامل آن ، این پروژه از طریق اتحادیه انجمن های علمی معماری و شهرسازی ایران و با همکاری شرکت معماری HARIRI&HARIRI در ایران آغاز به کار کرد.
این لیگ با رویکردی هنری و عملکردگرایانه در پی یافتن پاسخ هنر به نیازها و چالش های بشری است. مسابقه لیگ معماران جوان ایران به عنوان اولین مسابقه ی معماری در ایران شناخته می شود که در آن هم بیان مسئله و هم پاسخ به آن بر عهده تیم های شرکت کننده است.
اولین نکته در ارتباط با این مسابقه الزام تیمی بودن شرکت کنندگان در آن است. تاکید بر انجام کار گروهی و بخصوص حضور افرادی با تخصص هایی غیر از رشته معماری (جامعه شناسی، روانشناسی، شهرسازی و...) در یک تیم، از نکاتی است که همواره در آیین نامه این مسابقه بدان تاکید شده است.
بر خلاف دیگر مسابقات معماری، در لیگ معماران جوان هیچگونه موضوع مشخصی برای طراحی به تیم های شرکت کننده داده نمی شود بلکه مسئله اصلی و موضوع مورد نیاز برای طراحی را خود تیم های شرکت کننده و براساس مطالعه و بررسی مستندات سایت طراحی که در اختیار آن ها گذاشته می شود مشخص می کنند.
10 طرح برتر این مسابقه پس از دو مرحله داوری در داخل و خارج از کشور به سرپرستی خواهران حریری انتخاب خواهد شد. داوری طرح ها بر اساس نوع دغدغه و موضوع انتخاب شده توسط تیم های شرکت کننده و همچنین شیوه پاسخ به آن موضوع ، صورت می گیرد و طرح نخست در محل سایت مسابقه ساخته خواهد شد.
اسامی هیئت داوران داخلی دور اول این مسابقات خانم ها نشید نبیان و پرشیا قره گوزلو و آقایان ایرج اعتصام ، آرش مظفری ، فرهاد احمدی ، بهرام کلانتری ، عمید مسعودی و سعید میرحسینی است. همچنین هیئت داوران در خارج از کشور شامل Cidny Allen, Hayes Slade, Anne Rieselbach, Gisue Hariri, mojgan Hariri می باشد.
در دور نخست این مسابقه و پس از فراخوان اولیه،لیگ معماران جوان با استقبال بالایی از سمت جامعه معماران ، مهندسین و دانشجویان مواجه شد که این امر منجر به ثبت نام بالغ بر ۱۶۰۰ نفر از علاقه مندان در باشگاه معماران جوان ایران شد که این افراد پس از تشکیل تیم های ۳ تا ۵ نفره  اقدام به شرکت در مسابقه اصلی لیگ نمودند.
نتایج نهایی دور اول مسابقات لیگ معماران جوان در تاریخ 16 آذرماه 1398 اعلام شد که در حال حاضر تیم برگزیده در مرحله ساخت و اجرای طرح خود در محل سایت دور اول مسابقات (پایگاه میراث جهانی بیستون) است.